همه چیز درباره زیورآلات

بدون دیدگاه

  • راهنمای خرید و انتخاب زیورآلات طلا

بسیاری از خانم‌ها از گرفتن یک بسته مخملی که درونش یک گردن‌بند، حلقه، انگشتر و یا گوشواره طلا باشد، سر ذوق می‌آیند و اگرچه برخی خانم‌ها اهل زیورآلات طلا و نقره نیستند ولی به هر وضعیت هر خانمی به مناسبت جشن ازدواج و یا مناسبت‌های دیگر به فکر خرید طلا می‌افتد و یا هدیه‌هایی دریافت می‌کند. اگر شما اهل طلا و خرید آن هستید، توصیه‌های ما را برای خرید طلا، نگهداری آن و سلامت و ایمنی استفاده از طلا بخوانید.

  • طلای سفید، زرد یا سرخ

چند سالی است که ویترین طلافروشی‌ها پر از ‌طلاهای سفید است. بسیاری از عروس‌ها برای خرید سرویس طلای جشن ازدواج‌شان به سراغ طلای سفید می‌روند. این روزها طلای سفید بیش از طلای زرد مد شده است و شکیل‌تر و ساده‌تر به نظر می‌آید. البته در میان انگشترها و گردن‌بندهای طلای زرد هم شما می‌توانید گزینه‌های خوبی را پیدا کنید. نکته دیگر اینکه طلای سفید به دلیل شباهت‌اش با بدلی‌جات موجود در بازار، ممکن است چندان خودش را نشان ندهد. ممکن است شما مقدار زیادی هزینه بابت خرید طلای سفید بپردازید ولی در نهایت تفاوت ظاهری چندانی با بدلی‌جات ظریف موجود در بازار نداشته باشد. بنابراین در این جا هم دنبال سلیقه خودتان باشید و طلایی را انتخاب کنید که به دلتان می‌نشیند و به نظرتان زیبا است، سفید یا زرد آن چندان تفاوتی نمی‌کند. به تازگی یک نوع طلا به نام طلای سرخ هم به بازار آمده است که درصد مس آن بیشتر است. این طلا رنگ صورتی زیبایی دارد.

 

churchill_gold_jewelry

 

  • برق‌انداختن طلا

ممکن است شما گردن‌بند و یا دست‌بند طلایی داشته باشید که به مرور زمان جرم گرفته باشد و دیگر آن براقی و تلالو اولیه خود را نداشته باشد. چاره کار آسان است. یک ظرف را از آب پر کنید و اندکی مایع ظرف‌شویی به آن بیفزایید. گردن‌بند، دست‌بند و یا انگشتر طلای خود را درون آن بیندازید و اجازه دهید چند دقیقه‌ای روی آتش اجاق گاز بجوشد. وقتی طلای خود را از ظرف آب خارج می‌کنید دوباره مثل روز اولش برق می‌زند و زیبا خواهد بود. با این روش تمام جرم‌ها و آلودگی‌ها از روی طلا پاک می‌شوند و تلالو اولیه خود را به دست می‌آورند. حتی می‌توانید با یک مسواک نرم، طلاهایتان را با این محلول بشویید.

  • حساسیت به طلا

شاید تعجب کنید ولی برخی از خانم‌ها به طلا حساسیت دارند. نشانه آن هم این است که وقتی یک گردن‌بند، انگشتر و یا دست‌بند طلا استفاده می‌کنند، پوست‌شان قرمز می‌شود و به خارش می‌افتد. اگر شما به طلا حساسیت دارید، باید زیورآلات طلا را کنار بگذارید و به سراغ زیورآلاتی از جنس پلاتین بروید. دقت کنید که زیورآلات پلاتینی که انتخاب می‌کنید بیش از ۹۰ درصد خالص باشند. پلاتین با درصد خلوص بالا کمتر موجب حساسیت پوستی می‌شود.

  • کیفیت طلا

فراموش نکنید که پلاتین یا همان طلای سفید محکم‌تر از طلای زرد است و دوام آن از طلای زرد هم بیشتر است اگر شما قصد دارید برای نامزدی‌تان یک حلقه زرد انتخاب کنید، ما به شما طلای ۱۴ تا ۱۸ عیار را توصیه می‌کنیم. هرچه عیار طلا بیشتر باشد، رنگ زرد آن پررنگ‌تر ولی دوام و پایداری آن کمتر است و راحت‌تر خم می‌شود. عیار طلا نشان می‌دهد که چه مقدار از آلیاژ آن از طلا ساخته شده است و یا به زبان دیگر این طلا چقدر خالص است. اغلب به طلای خالص، نقره، مس، نیکل و روی می‌افزایند. اگر طلا ۲۴ عیار باشد صددرصد خالص است.

  • مراقبت از زیورآلات طلا

نگهداری از زیورآلات طلا هم بسیار مهم است. زیورآلات طلای خود را از مواد شیمیایی مانند محلول‌های شستشوی خانگی و وایتکس و کلر دور نگه‌ دارید. بهتر است هنگام انجام کارهای منزل، انگشتر و دست‌بند و حلقه‌تان را کنار بگذارید. با این کار شما ساییدگی و خراشیدگی روزانه طلاهایتان را کاهش می‌دهید و هم طلاهایتان براق‌تر باقی خواهند ماند. بهتر است هر یک از زیورآلات طلای خود را در یک جعبه جداگانه نگهداری کنید تا سالم‌تر باقی بمانند.

  • چرا طلا به جای بدل؟

این روزها بدلی‌جات زیبایی در بازار وجود دارد که قیمت آنها هم کمتر از طلا نیست ولی به هر وضعیت هیچ بدلی جای طلا را نمی‌گیرد. اگر شما قصد دارید هزنیه‌ای‌ بابت خرید زیورآلات بپردازید حتما طلا را انتخاب کنید چون هم زنگ نمی‌زند و کدر و تیره نمی‌شود و هم بسیار محکم است.

Fashion14

  • زیبایی و زیورآلات طلا

۱) پوست سفید: اگر شما پوست سفید خیلی روشن دارید، بهتر است به جای طلای زرد از طلای سفید استفاده کنید. درخشندگی طلای سفید، زیبایی و جلوه پوست شما را بیشتر نشان می‌دهد.

۲) پوست گندمگون: اگر پوست شما گندمگون است یعنی رنگی بین سفید و برنزه (بیشتر بانوان ایرانی چنین پوستی دارند) ما طلای زرد و ترکیب آن با طلای قرمز را به شما پیشنهاد می‌کنیم. این رنگ طلا بیشتر به پوست شما می‌آید.

۳) پوست برنزه: بعضی خانم‌ها در فصل تابستان پوست‌شان را برنزه می‌کنند. در این صورت از زیورآلاتی استفاده کنید که ترکیبی از طلای سفید و زرد باشد.

۴) نگین‌ها: اگر شما انگشتر و یا گردن‌بندی از جنس طلا دارید که نگین دارد در مهمانی‌های زنانه فقط کافی است نگین انگشتر و یا آویزتان را با لباس‌تان هماهنگ کنید. این دو رنگ باید با هم هم‌رنگ و یا مکمل یکدیگر باشند.

۵) گردن‌بند پهن: گردن‌بندهای پهن طلا برای مهمانی‌های رسمی چندان مناسب نیست. این گردن‌بندها به شما جلوه‌ای اسپرت می‌بخشند. گردن‌بندهای پهن شما را مسن‌تر و جاافتاده‌تر نشان می‌دهند. اگر گردن‌بندی پهن می‌اندازید، دیگر از گوشواره استفاده نکنید چون بخشی از فضایی که برای جلوه‌ گوشواره لازم است به وسیله پهنی و درخشندگی گردن‌بند از بین می‌رود.

۶) دست‌بند طلا: دست‌بند طلایی را انتخاب کنید که به طور دقیق مناسب دست شما باشد. دست‌بندهای خیلی تنگ دست شما را چاق‌تر نشان می‌دهند. دقت کنید که دست‌بندهایی را انتخاب کنید که با کاهش وزن شما برایتان گشاد نشوند و مجبور نشوید آنها را کنار بگذارید.

۷) گوشواره طلا: اگر شما دوست دارید گوشواره بلندی استفاده کنید، بهتر است دیگر گردن‌بند استفاده نکنید تا جلوه‌ گوشواره‌تان بیشتر شود. اگر گردن شما کشیده و بلند است و یا موهایتان کوتاه است یا اگر موهای بلندی دارید که آن را همیشه جمع می‌کنید، بهتر است از گوشواره‌های بلند و پهن استفاده کنید. اگر گوش‌های کوچکی دارید، بهتر است گوشواره‌های طلای چسبان و یا میخی را انتخاب کنید.

jewt

  • استاندارد بودن طلا

اگر شما پس از خرید یک جفت گوشواره و یا النگوی طلا بفهمید که طلای استفاده شده ۱۸عیار نبوده است، چه می‌کنید؟ چگونه می‌توانید بفهمید که این طلایی که خریده‌اید ۱۸عیار استاندارد است یا نه؟ برای اطمینان از ۱۸عیار بودن طلای به کار رفته در زیورآلاتی که می‌خرید باید به مرکز «عیارسنجی» مراجعه کنید. اغلب در لایه‌های پنهانی یا میانی قطعه جواهر ساخته شده به شرط ۱۸ عیار بودن عدد (۷۵۰) حک شده است.


ارسال دیدگاه